OutSystems Platform’u, uygulama geliştirme ve teslimi işleminin her aşamasını basitleştiren eksiksiz bir tam-çevirim (full-cycle) hızlı uygulama geliştirme ortamıdır. Uygulama tesliminde, görsel modelleme ve otomatik tek-tık ile kullanıma sunma yöntemimiz sayesinde, yazılım geliştiriciler ve ekipler işin gerektirdiği uygulamaları pazarın gereksinim duyduğu hızla hazırlarlar.

Firma Hakkında

OutSystems “yazılım geliştirme projelerinde” karşılaşılan geç teslimat ve bununla birlikte oluşan finansal sorunlar ve zaman kaybı gibi sorunları ortadan kaldırmak fikri ile, 2001 yılında hayata başladı. OutSystems kurucuları deneyimli IT profesyonelleri olarak yazılım projelerinin büyük çoğunluğunun başarısızlıkla sonuçlandığının farkındaydılar. Projeler zamanında bitirilemiyor, bitirilse bile bütçelerini kat kat aşıyordu.

Neden OutSystems?

OutSystems kurulduğunda, çoğu kurum geliştirme için “şelale” (waterfall) yöntemini kullanmaktaydı. Bir “şelale” projesinin (bazı kurumlar hala bu yöntemi kullanmakta) yazılım geliştirme süreci, analiz ve tasarım süreçlerine göre daha düşük maliyetli olsa da, iş gereksinimleri ve benzer çevre koşulları nedeniyle veya analizlerin yeterli detayda yapılamaması gibi sorunlarla beklenenin çok üstünde maliyetler yaratmaktadır. Bu yöntemde, uygulamada gereken her şeyin tek seferde planlanmasını garantilemek amacıyla, proje zamanının büyük bir kısmı harcanmaktadır.

Buradaki sorun, bir uygulamada oluşabilecek her ihtiyacı veya oluşabilecek her durumu bilmenin imkansıza yakın olmasıdır. Bu yöntemle yazılım herşeyiyle tamam ve doğru olacağı yerde, sonradan değişikliklere gerek duyar hale gelmektedir. Yazılım/uygulama ne kadar değişkliğe uğrarsa o kadar karmaşık hale gelir. Karmaşıklık maliyeti artırıp yazılımın/uygulamanın kullanım sürecinde de yönetilmesini veya güncellenmesini daha da zorlaştırır. Böylece projeler kaçınılmaz şekilde, uygulamanın güncellenmesi yerine değiştirilmesinin daha düşük maliyetli olduğu bir noktaya erişir. Bu durum, mevcut altyapıya entegrasyonun zaman ve çalışma maliyetlerinin, tahminlerin üstünde oluşmasına neden olur.

Yukarıda sözü geçen “riskleri en aza indirmek için nasıl bir çözüm bulunmalı” sorusuna cevap OutSystems için çok açıktı; “projenin boyutu ne olursa olsun projeyi en başta kusursuzu amaçlayarak planlamak yerine, yapılması gereken eklentileri ve güncellemeleri hızlı ve düşük maliyetlerle uygulayabilecek bir platform oluşturmak”. Bu düşünceyle yola çıkarak OutSystems platformu geliştirilmiştir.

 

Yörenet OutSystems çözüm ortağıdır.